Volný cyklus: Tajuplná Vltava (B)

TAJUPLNÁ VLTAVA – Pražské mosty

sraz: zastávka tramvaje Čechův most (ta blíže k Letné), průvodce čeká s obrázkem kostlivce

Mosty jsou přirozenou a nádhernou součástí města. Mnozí po nich chodíme či jezdíme  každý den... Ale co o nich vlastně víme? Co je na nich zvláštního, jedinečného a často i tajemného?

Naše výprava za zajímavostmi pražských mostů začíná pod Letnou. S výhledem na řeku si vyslechnete vyprávění o původních pražských brodech a dřevěných mostech, i o neuvěřitelném skvostu zvaném Negrelliho viadukt. Poté vyrazíte proti proudu řeky. A pak už to půjde jako po másle – Čechův, Mánesův, Karlův most(o tom jen stručná zmínka, neboť jsme pro něj vyčlenili speciální výpravu), most Legií, Jiráskův most, most Palackého a tak dále. Dozvíte se, po kterém mostě naši předkové převáželi ostatky sv. Václava ze Staré Boleslavi na Hrad a kolik musel zaplatit ženich vezoucí po mostě svou nevěstu. Také uslyšíte, který most byl postaven v barvách trikolory a jak přišel císař František Josef I. k přezdívce „starej Procházka“. A jistě vás bude zajímat i který most je nejkratší, který je  nejstarší, či který už neexistuje. A dle zvyklostí naší firmy přidáme i pár legend o tajemných zjeveních.

 

 

TAJUPLNÁ VLTAVA – Karlův most

sraz u sochy Karla IV. na Křížovnickém náměstí, průvodce čeká s obrázkem kostlivce

Karlův most patři k nejkrásnějším a k nejslavnějším mostům světa.Jakou roli vlastně hraje? Je jen praktickou spojnicí mezi vltavskými břehy , nebo procesím svatých patronů či snad reklamní galerií nejrůznějších institucí? Proč jsou Malostranské mostecké věže dvě? Kde najdeme Bradáče? Koho a proč pobuřovalo nahé Kristovo tělo na Kalvárii tak moc, že bylo svrženo do Vltavy? Řekli byste, že byl na mostě r.1648 podepsán mír se Švédy? Kde se nachází Bruncvíkův meč? Kdo to byl „fedršmuk“ a čím se živil? Kde bylo na mostě původní popravčí místo? Náš průvodce na všechny otázky odpoví a přidá samozřejmě podrobné vyprávění o historii mostu a o sousoších, která na něm stojí. A je jasné, že ani tentokrá nebudou chybět legendy. Vždyť s Karlovým mostem je jich spojena celá řada a jedna krásnější než druhá.

 

TAJUPLNÁ VLTAVA – Životodárná řeka, aneb Řemeslo má zlaté dno

sraz na náměstí Palackého před pomníkem Palackého (stanice metra Karlovo náměstí), průvodce čeká s obrázkem kostlivce

Naše putování začíná vyprávěním o známých i neznámých částech Prahy – Výtoň, Podskalí, Smíchov, Vyšehrad, Podolí... Poté vyrazíte, tentokrát po proudu řeky, směrem k Jiráskovu mostu a smíchovskému zdymadlu. Tato krásná procházka je příležitostí zamyslet se mimo jiné nad starými časy, kdy lidé žili s řekou ve vztahu plném úcty a respektu, neboť řeka uměla ukazovat jak vlídnou, tak drsnou a nelítostnou tvář.

Řeka byla po staletí zdrojem obživy i zábavy. A tak si budeme povídat například o mnohých starých řemeslech, která se bez vody neobešla, ale také o tom, jaké zimní i letní kratochvíle řeka Pražanům poskytovala. Zamyslíme se nad pohanskými časy a uslyšíme, ve kterých místech byla svržena do Vltavy Perunova socha. Zazní odpovědi na otázky, kde se nachází Křížovnický ostrov, či kde voda vyplavila tělo sv. Jana Nepomuckého, anebo proč dnes už Vltava nezamrzá.

K vltavskému tématu patří neodmyslitelně také vodníci. Jestlipak víte, kde žili a kde byla vyhlášená vodnická škola? Že ne – tak to je nejvyššší čas doplnit si vzdělání :)

 

Tajuplná Vltava - Tajemství Pražských ostrovů

Sraz: zastávka tramvaje Hellichova u Kostela Panny Marie Vítězné, průvodce čeká s nápisem OSTROVY

Osvědčený mix historie, architektury a příběhů ze života zasazený tentokrát do malebného rámu řeky a zeleně.

Modrý pás řeky Vltavy zdobí Prahu jako skvostný opasek plný perel. Oněmi vzácnými perlami jsou pražské ostrovy. Některé z perel září bez větší změny po staletí, některé byste naopak dnes už marně hledali. Přijměte naše pozvání a  vyslechněte příběhy, které zelené oázy vyprávějí.

Pražské ostrovy právem  patří ke stále vyhledávanějším výletním místům. Naši vycházku započneme u kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně (zastávka tramvaje Hellichova) a poté se vydáme k řece. Dozvíte se, jak se žilo na vltavských březích, a čí obydlí byste našli v „zemi nikoho“. Povíme si, jak vypadal společenský život na Slovanském i Střeleckém ostrově, a jaké významné osobnosti byste tu mohli potkat. Vyprávět si budeme i o ostrovech již dávno zmizelých.  Prozradíme, co má společného věznice a velrybí kostice i místo jakého kulturního svatostánku byste dříve našli solnici. Uslyšíte, jaká byla nejoblíbenější lidová zábava na Střeleckém ostrově a čím, může být, obzvláště dámám, nebezpečné žofínské ovzduší. Víc už ale prozrazovat nebudeme. Nechte se překvapit :) 

Objednávka - Volný cyklus: Tajuplná Vltava (B)

Objednávat procházku Volný cyklus: Tajuplná Vltava (B) můžete také na emailu info@strasidelnapraha.cz, nebo telefonicky na čísle +420 603 215 324. Vyhrazujeme si možnost termín přesunout náhradním termínem. Z důvodů nízké účasti.

Dárky

Chcete potěšit své blízké?

Darujte některou z exkurzí ve formě dárkového certifikátu. Takovým dárkem překvapíte a potěšíte! Průvodce se bude věnovat jen a jen vám. Tempo, trasa a náplň vycházky tak může být přizpůsobena zcela vašim individuálním představám a požadavkům.

Dárkový certifikát

Cena dárkového certifikátu je 1 800 Kč (elektronická podoba). Případně vám voucher vytiskneme na ruční papír, originálně zabalíme a doručíme na vámi udanou adresu. Cena je 1990 Kč. Poštovné je v ceně. Dárkový poukaz je platný pro skupinu max 6 osob, každá další osoba za příplatek 150 Kč (možno doplatit u průvodce). Platnost dárkového poukazu je 1 rok.

Objednat dárkový certifikát

Další procházky Prahou

  • Partneři: